fot. Waag Society

Kiedy: 2004 – 2015 r.

Kto: holenderska organizacja WAAG Society (www.waag.org)

Istota przedsięwzięcia:

„Stolik pamięci” to narzędzie wspierające aktywizację osób starszych poprzez dostarczanie im w przystępny i atrakcyjny sposób różnego rodzaju zasobów wiedzy i kultury.

Jest to rodzaj multimedialnego urządzenia (przypominającego stół), które posiada kilka ekranów, w którego pamięć wgrane są różnego rodzaju materiały (filmy, pliki audio, scany artykułów, zdjęcia itd.) przypominające o Holandii na przestrzeni kilkudziesięciu lat (od lat 20-tych do 80-tych XX w), która pokrywa się z różnymi okresami w życiu osób starszych. Materiały te można uzupełniać, ale także komentować. Urządzenia te zamontowane zostały w różnego rodzaju miejscach pobytu osób starszych (np. domy seniorów, różnego rodzaju dzienne świetlice itd.)

Korzystając z tego urządzenia osoby starsze ćwiczą (stymulują) swoją pamięć, ale jednocześnie materiały, które oglądają/słuchają stają się pretekstem do rozmowy z innymi, wymieniania się wspomnieniami itd.

Urządzenie to zastosowano po raz pierwszy w Twiske Home w północnym Amsterdamie.

Jednocześnie z urządzenia może korzystać maksymalnie sześć osób. Wyzwaniem dla projektantów było to, w jaki sposób zaprojektować urządzenie technologiczne, które nie tylko nie odstraszy, ale również zachęci do korzystania osoby starsze.

Skala, implementacja:

Stoliki umieszczono na przestrzeni 11 lat w 100 różnego rodzaju instytucjach opieki w Holandii.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OKSubscriptions powered by Strikingly